Jakie są najważniejsze parametry fotowoltaiki?

Osoby, które planują zakup nowych ogniw fotowoltaicznych powinny bardzo dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją techniczną, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą poznać podstawowe parametry fotowoltaiki.

fotowoltaikaTolerancja mocy i moc szczytowa

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na tolerancje mocy. Parametr ten oznacza minimalną moc danego modułu w określonych warunkach. Najlepiej, aby tolerancja mocy mieściła się w zakresie od 0% do 5%. Moc szczytowa, to nic innego jak maksymalna moc, która określana jest symbolem Wp. Parametr ten informuje nas, jaką maksymalną moc może zaproponować nam fotowoltaika przy optymalnych warunkach pogodowych. Warto wspomnieć jednak o tym, że maksymalna moc ogniw będzie systematycznie spadać wraz z upływem czasu ich pracy.

Maksymalne napięcie systemu

Parametr ten jak łatwo się domyśleć wskazuje maksymalne napięcie, przy którym mogą pracować poszczególne panele słoneczne. Wartość ta przeważnie waha się pomiędzy 600V-1000V. Warto zwrócić także uwagę na napięcie jałowe, które określa z kolei maksymalne napięcie modułów nie podłączonych bezpośrednio do odbiorników. Napięcie obwodu otwartego waha się w granicy 20V-50V.

Waga i wymiary

Jeżeli chodzi o wagę i wymiary, to parametr ten odgrywa najważniejszą rolę przede wszystkim podczas prac instalacyjnych oraz przy transporcie. Przy zakupie nowych ogniw fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę maksymalne obciążenie dachu. Pojedynczy panel może ważyć nawet więcej niż 30kg, dlatego też nie można lekceważyć tego parametru. Na balustradach i zadaszeniu doskonale sprawdzą się panele modułowe, które są bardzo lekkie. Jeżeli chodzi o wymiary, to standardowe moduły mają rozmiar 30x45cm.

Temperatura pracy

Bardzo ważnym parametrem jest temperatura pracy, która niestety przez wiele osób jest lekceważona. Panele słoneczne narażone są na działanie zmiennych warunków pogodowych, dlatego też godne uwagi są ogniwa, które mogą pochwalić się bardzo szerokim zakresem temperatur.