Taryfa energetyczna g11 – cenne porady i wskazówki

Wybór najkorzystniejszej taryfy energetycznej do domu wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, na co należy zwrócić uwagę wybierając popularną taryfę g11.

taryfa g11Okres umowy ma znaczenie

Wybór taryfy energetycznej g11 z gwarancją stałej ceny wiążę się oczywiście z koniecznością podpisania umowy terminowej. Jak łatwo się domyślić przedwczesne rozwiązanie umowy wiązać będzie się z koniecznością zapłacenia dość wysokiej kary umownej. Do dyspozycji jest zazwyczaj jedynie dwuletni okres umowy, ale niektórzy dostawcy mogą zaoferować swoim klientom kilka różnych wariantów czasowych. Wybierając dłuższy okres gwarancyjny taryfa energetyczna g11 co prawda może więcej kosztować, ale można sporo zaoszczędzić po podniesieniu wyższych stawek za prąd i odświeżeniu aktualnego cennika.

Taryfa energetyczna g11 i dodatkowe opłaty

Każdy odbiorca taryfy energetycznej g11 powinien liczyć się z tym, że oprócz naliczonych opłat za energię elektryczną, będzie musiał uiścić również dodatkowe opłaty. Większość faktur zawiera między innymi opłatę abonamentową, która naliczana jest miesięcznie. Warto tutaj wspomnieć, że im krótszy okres rozliczeniowy wybierzemy, tym opłata abonamentowa będzie wyższa. Opłata ta nie jest naliczana u tych odbiorców, którzy podpisali umowę na zasadzie TPA.

Za co można otrzymać dodatkowe opłaty?

Dodatkowe opłaty dotyczą między innymi stawki abonamentowej za odczytywanie i kontrolę liczników oraz za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego. Na fakturze może znaleźć się także opłata za stały i zmienny składnik stawki sieciowej (za dystrybucję energii elektrycznej). Przed podpisaniem umowy warto więc dokładnie sprawdzić jakie opłaty w rzeczywistości trzeba będzie ponosić. Pamiętać należy również i o tym, że na rynku nie jest tylko jeden dostawca prądu, dlatego też warto zapoznać się z ofertami konkretnych sprzedawców prądu, dzięki czemu będzie można wybrać najkorzystniejszą ofertę.