Energia słoneczna sposobem na redukcję kosztów

Coraz więcej osób inwestuje w panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, licząc na uniezależnienie się od dostawców prądu i niespodziewanych sytuacji na rynku energii. Jak wiadomo, ceny energii elektrycznej stale rosną. Podobnie zresztą jak liczba urządzeń elektrycznych, z których korzysta się na co dzień w domach i firmach. Rachunki za prąd pochłaniają sporą cześć budżetu, dlatego też warto poszukać oszczędności. Sposobem na redukcję kosztów jest właśnie zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną.

Energia słoneczna sposobem na redukcję kosztów

W przypadku fotowoltaiki jest tak, że nie brakuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników takiego rozwiązania. Osoby mające wątpliwości co do opłacalności instalacji fotowoltaicznej argumentują na jej niekorzyść wysokie koszty instalacji i montażu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to tylko jednorazowa inwestycja, która zwróci się już po kilku latach. Ponadto można liczyć na uzyskanie dofinansowania czy też na kredyt preferencyjny, dzięki czemu zwrot inwestycji może nastąpić jeszcze szybciej. Kolejną kwestią jest to, że obecnie ceny ogniw fotowoltaicznych są coraz niższe ze względu na rosnącą popularność fotowoltaiki. Jeszcze kilkanaście lat temu panele fotowoltaiczne kosztowały aż dwa razy więcej, dlatego też rzeczywiście nie każdy mógł sobie wówczas pozwolić na taką inwestycję. Na chwilę obecną możliwe jest nawet wzięcie takich paneli w leasing.

 

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej to również oszczędność wody, gdyż do pozyskania energii słonecznej nie zużywa się jej dużych ilości, jak ma to miejsce w przypadku elektrowni gazowych/węglowych/atomowych. Dostęp do odnawialnych źródeł energii jest nieograniczony i do dyspozycji przez cały rok. Konsument staje się więc niezależny od dostawców energii. Może nie tylko uchronić się przed wzrostem cen za prąd, ale również przed awariami i przerwami w jego dostawie.

 

Fotowoltaika w trosce o środowisko naturalne  

Niezaprzeczalną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest to, że jest to rozwiązanie ekologiczne. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Do atmosfery nie są emitowane żadne szkodliwe zanieczyszczenia i nie dochodzi nawet do wzrostu temperatury otoczenia na skutek masowego użytkowania energii słonecznej.

źródło: http://www.ozetechnik.pl/oferta/fotowoltaika/10-oferta/fotowoltaika/21-dlaczego-warto-inwestowac-w-fotowoltaike