Taryfa G12 – opcja dla oszczędnych

Taryfa G12 jest jedną z dwóch podstawowych taryf, dostępnych w zasadzie u każdego sprzedawcy prądu. W tej opcji doba podzielona jest na dwie strefy czasowe (tzw. „dzienną” i „nocną”), a cena prądu uzależniona jest od danej strefy. Do kogo zatem jest skierowana taryfa G12 i kiedy warto ją wybrać?

Taryfa G12 – gospodarstwa domowe

G12 to taryfa prądu przeznaczona dla gospodarstw domowych („G” pochodzi od „Gospodarstwa domowego”). „1-ka”, znajdująca się po „G”, mówi o tym, że taryfa ta przeznaczona jest dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kW. A więc dotyczy wszystkich gospodarstw domowych w Polsce, jak i Europie. „2-ka” zaś mówi o tym, że jest to taryfa dwustrefowa, w której obowiązują dwie stawki za kilowatogodzinę w ciągu doby – inna jest stawka za zużycie prądu w ciągu dnia (wyższa), a inna w nocy. Stąd, często taryfa G12 nazywa jest taryfą „nocną”. To, w jakich godzinach obowiązuje, która ze stref, należy sprawdzić u swojego dostawcy prądu, ponieważ mogą one różnić się pomiędzy sprzedawcami, a nawet zmieniać się wraz porami roku lub miesiącami. Niektórzy dostawcy do tańszej taryfy zaliczają również godziny popołudniowe, np. pomiędzy 13:00 i 15:00.

 

A zatem, taryfa G12 jest jedną z najpopularniejszych taryf energii elektrycznej, dostarczanej dla gospodarstw domowych w Polsce, która jest dwustrefowa, czyli dzieli się na godziny dzienne i nocne.

 

Taryfa G12 – dla kogo?

Oferta taryfy G12 teoretycznie skierowana jest do gospodarstw domowych, choć jej odbiorcami są również takie instytucje jak: domy dziecka, hospicja, ambasady, klasztory itp. Można z niej korzystać także w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej zarejestrowanej w miejscu zamieszkania, o ile nie odbywają się tam spotkania z klientami i nie prowadzimy w mieszkaniu żadnych rozliczeń.  

 

Taryfa ta jest dwustrefowa, jest więc bardziej skomplikowana w użyciu niż G11 (przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za kW). Skierowana jest do osób, które potrafią dobrze zaplanować swoje zużycie energii elektrycznej – w ten sposób, by niektóre energochłonne czynności wykonywać w godzinach objętych tańszą strefą. Wówczas można znacznie zaoszczędzić.  

 

Opcja ta korzysta jest również dla odbiorców, posiadających urządzenia grzewcze, które wykorzystują energię, a także ogrzewacze wody na prąd, np. bojler.

 

Źródło:

https://enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-domu/taryfa-g12/

https://dobryprad.pl/taryfy/dom/g12/

https://dobryprad.pl/taryfy/dom/g12/dla-kogo/