Taryfa C11 i C12 dla domu

Każdy przedsiębiorca mysi wybrać dla swojej firmy nie tylko dostawcę prądu, ale również taryfę energii. Jako, że do dyspozycji jest wiele opcji, wybór tej odpowiedniej nie jest wcale tak oczywisty. Czasami okazuje się także tak, że wybrana taryfa energii nie jest jednak optymalna. Nie zawsze uniwersalna taryfa jednostrefowa jest najbardziej opłacalnym wyborem w przypadku każdego przedsiębiorstwa. Czym charakteryzują się taryfy C11 i C12 oraz którą z nich wybrać?

Taryfa C11 i C12 dla domu

Taryfą symbol C11 oznaczamy taryfę z jednostrefowym rozliczeniem. Oznacza to, że przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę. W jej przypadku nie ma żadnego znaczenia to, w jakich godzinach ma miejsce największe zużycie energii elektrycznej. Na taryfę jednostrefową decydują się głównie małe przedsiębiorstwa i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Inną opcją jest taryfa C12, która jest taryfą z dwustrefowym rozliczeniem. W jej przypadku doba podzielona jest na dwie strefy. W godzinach pozaszczytowych obwiązuje niższa stawka za zużywaną energię, a w godzinach szczytu prąd jest droższy. Do dyspozycji są różne warianty taryfy C12, a najczęściej wybieranymi są taryfa C12a i taryfa C12b. W przypadku tej pierwszej godziny pozaszczytowe obwiązują od 13:00 do 15:00 oraz w godzinach nocnych. Z kolei w taryfie C12b tańszy prąd dostępny jest w godzinach nocnych. Są także taryfy C12w czy też C12r.

 

Na którą taryfę energii się zdecydować – C11 czy C12?

Jeśli przedsiębiorstwo odnotowuje największe zużycie energii elektrycznej w godzinach dziennych, czyli szczytowych, to najbardziej opłacalnym wyborem będzie taryfa jednostrefowa C11. W przypadku firm będących w stanie przenieść co najmniej 40% dobowego zapotrzebowania na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką za kWh, wybierając taryfę dwustrefową, można liczyć na spore oszczędności w skali roku. Jest to sposób na zredukowanie rachunków za prąd nawet o 20%. Taryfa C12 będzie korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw działających całodobowo oraz dla firm będących w stanie ustalić działanie większości używanego osprzętu na godziny objęte tańszym prądem.

źródło: http://taryfac11.pl/taryfa-c11-czy-c12a/