Tania energia dla domu – jak to zrobić?

Rachunki za prąd są sporym obciążeniem dla naszego portfela, dlatego też wielu z nas zastanawia się, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy uświadomić sobie, że na ostateczną wysokość rachunków za prąd ma wpływ przede wszystkim liczba sprzętów w domu, ich pobór energii, sposób w jaki z nich korzystamy, a także stawka za prąd, jaką nalicza nasz dostawca. A warto wziąć pod uwagę, że przy racjonalnym wykorzystaniu energii elektrycznej jesteśmy wstanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Osiągnięcie taniej energii dla domu – czy to możliwe?

Tania energia elektryczna dla domu jest osiągalna, wystarczy odpowiednio dobrać ofertę, taryfę i dostawcę do swoich potrzeb. Aby to zrobić należy na początku ustalić, kiedy (w jakich godzinach) najwięcej zużywamy prądu. Informacja ta pozwoli nam optymalnie dobrać taryfę do naszych potrzeb.

 

Na rynku mamy kilka taryf dla gospodarstw domowych:

  • G11 – jest to taryfa jednostrefowa, a więc charakteryzuje się tym, że ma stałą stawkę za prąd przez całą dobę i jest to taryfa najpopularniejsza;
  • G12 – jest to taryfa dwustrefowa, w której wyróżnia się dwie stawki za kW w ciągu doby: dzienną (wyższą) i nocną (niższą). Dokładne godziny, w których obowiązują dane strefy należy sprawdzić u swojego operatora, ponieważ mogą one również się pomiędzy dostawcami, a nawet zmieniać się wraz z porami roku czy miesiącami;
  • G12w – jest to dwustrefowa taryfa, która dzieli dobę na godziny dzienne i noce, dodatkowo uwzględnia weekend, a to oznacza, że w ciągu dnia zapłacimy wyższą stawkę za prąd, zaś w nocy i weekendy (soboty i niedziele), a także (u większości dostawców) w dni ustawowo wolne od pracy, czyli w święta, zapłacimy mniej.

W przypadku gdy najwięcej zużywamy prądu w tzw. godzinach pozaszczytowych, czyli wieczorami i nocą, a także między 13:00 a 15:00 to najkorzystniejsza może okazać się taryfa G12. Jeśli dorzucimy do tego weekendy to wówczas optymalna będzie taryfa G12w. Natomiast w sytuacji, gdy ciężko nam jest określić konkretne godziny największego zużycia prądu to najlepszą ofertą może okazać się taryfa G11.

 

Energia dla domu – wybór odpowiedniego dostawcy

Przy wyborze odpowiedniego dostawcy należy wziąć pod uwagę ceny prądu oraz wysokości opłat dystrybucyjnych. Na tej podstawie należy dokonać analizy ofert i je ze sobą porównać (np. przy wykorzystaniu internetowych porównywarek cen energii).

 

Wybór odpowiedniego sprzedawcy jest najskuteczniejszą metodą na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

 

Źródło:

https://www.morizon.pl/blog/oszczedzanie-energii-w-domu/

http://cenypradu.org.pl/tani-prad-dla-domu-jak-znalezc-najlepsza-oferte/

https://dobryprad.pl/taryfy/rodzaje/