Taryfa G12w – co to znaczy?

Jednym z najskuteczniejszych sposób na obniżenie rachunków za prąd jest wybór odpowiedniej taryfy. Warto, zatem zapoznać się z różnymi taryfami dostępnymi na rynku, bym móc wybrać jak najbardziej dla nas korzystną. W tym celu w poniższym artykule przybliżymy taryfę energetyczna G12w, jako ciekawą alternatywę dla odbiorców indywidualnych.

G12w – co to znaczy?

taryfa g12w

Taryfa G12w to oferta skierowana do gospodarstw domowych, o czym świadczy litera „G”. Cyfra „1”, znajdująca się za nią informuje nas, że taryfa ta przeznaczona jest dla odbiorców, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów. Kolejna cyfra – „2” – oznacza taryfę dwustrefową. A więc w obrębie tej oferty mamy wyszczególnione dwie stawki za kilowatogodzinę (kWh) w ciągu doby (tzw. godziny dzienne i nocne lub szczytowe i pozaszczytowe). Ostatnia litera – „w” – przeznaczona jest dla taryf weekendowych.

G12w taryfa weekendowa – czyli jaka?

Taryfa weekendowa G12w jest rozszerzoną wersją taryfy G12. A to oznacza, że poza wyznaczonymi tańszymi godzinami za prąd w ciągu dnia i strefy nocnej, obowiązują również niższe stawki w weekendy, a także dni świąteczne, czyli ustawowo wolne od pracy.

Najczęściej taryfa weekendowa zaczyna działać już w piątek od godziny 22.00, a kończy w poniedziałek o godzinie 6.00. Pamiętajmy jednak, że dokładne godziny obowiązywania strefy czasowej wyznacza dostawca energii elektrycznej. Warto, zatem się z nimi zapoznać.

Dla kogo taryfa G12w jest najlepsza?

Według ekspertów, aby taryfy strefowe były opłacalnym rozwiązaniem, należy zużywać co najmniej 30-40 procent dobowego zapotrzebowania energii elektrycznej właśnie w strefie pozaszczytowej, a więc wtedy gdy prąd jest tańszy. Najczęściej z takim rozwiązaniem radzą sobie osoby, które spędzają większość dni roboczych poza domem.

Posiadając natomiast taryfę G12w najlepiej zmienić swoje przyzwyczajenia tak, aby zdecydowaną większość prac energochłonnych przypadała właśnie na weekend. Dobrze jest wówczas robić pranie, odkurzanie, kosić trawę itp.