Porównanie taryfy C21 i C11

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele sposobów, dzięki którym mogą w mniejszym lub większym stopniu zmniejszyć koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. Niezwykle ważną kwestią jest to, aby dobrać właściwą taryfę energii, opierając się na rzeczywistych potrzebach. Po przeprowadzeniu audytu energetycznego może okazać się, że niezwykle korzystnym przedsięwzięciem będzie zmiany taryfy. Odpowiednio dopasowana taryfa pozwoli na odnotowanie niemałych oszczędności w skali roku, co każdy przedsiębiorąca powinien wziąć pod uwagę. 

Czego dotyczą taryfa C21 i C11 oraz jakie są pomiędzy nimi różnice? 

Małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na całodobowe taryfy energii C21 i C11, czyli z niezmienną stawką cenową za kWh przez całą dobę. Nie ma wobec tego znaczenia pora, na które przypada największe zużycie prądu. Taryfa C11 jest przeznaczona przede wszystkim dla małych firm o mocy umownej poniżej 40 kW, przyłączonych do sieci niskiego napięcia. Z kolei średnim przedsiębiorcom o mocy umownej powyżej 40 kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia zaleca się wybór taryfę C21, ze względu na zwiększone zużycie prądu. Jedyną różnicą pomiędzy obiema taryfami jest wysokość mocy umownej, która dotyczy ilości energii dostarczanej do punktu jej poboru. Zasada jest taka, że im zużycie energii elektrycznej jest większe, tym potrzebna jest wyższa moc umowna. 

Kiedy taryfa jednostrefowa jest najlepszym wyborem?

Taryfy jednostrefowe są idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw niebędących w stanie określić pory największego zużycia energii elektrycznej, czyli niemających regularnego jej zużycia. Jeśli niemożliwe jest zaplanowanie pracy w taki sposób, aby co najmniej 50% całkowitego zużycia prądu przypadało na określone godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką cenową za kilowatogodzinę, to wówczas zmiana taryfy z jednostrefowej na dwustrefową nie będzie opłacalna. W przypadku firm ze znaczną częścią zużycia energii elektrycznej w godzinach nocnych warto zdecydować się na taryfę dwustrefową typu C22a, C12a czy też C23. Wówczas przedsiębiorca może odnotować niemałe oszczędności w skali roku, co wpłynie korzystnie na stan budżetu.