Jak działa fotowoltaika: najważniejsze informacje

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego. Im droższy prąd, tym większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Jak działa fotowoltaika? Oto najważniejsze wiadomości dla tych, którzy zastanawiają się nad takim rozwiązaniem.

Fotowoltaika i zasady jej działania

Fotowoltaika działa na bardzo prostych zasadach (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala). Główną role w takiej instalacji spełniają panele fotowoltaiczne, które należy ustawić w miejscu dobrze nasłonecznionym, tak, by mogły one złapać możliwie jak najwięcej światła słonecznego. W panelach takich światło słoneczne przekształcane jest w prąd stały, a następnie trafia do falownika. Tu następuje kolejna metamorfoza, dzięki której otrzymujemy prąd przemienny, a więc taki, dzięki któremu urządzenia znajdujące się w naszym domu mogą prawidłowo pracować. Ponieważ prąd taki jest pobierany przez urządzenia w pierwszej kolejności, można z niego korzystać bez problemu, traktując prąd dostarczany przed firmę energetyczną jako rozwiązanie zapasowe. Wszystko to oznacza spore oszczędności, co w czasach ciągłych podwyżek za energię ma ogromne znaczenie. Nadmiar wyprodukowanej energii można też przesłać do sieci publicznej, co jest możliwe po podpisaniu stosownej umowy z zakładem energetycznym.

Czym wyróżniają się panele fotowoltaiczne?

Ważnym elementem całej tej instalacji są panele fotowoltaiczne, dzięki którym można magazynować energię słoneczną i zmieniać ją w prąd. Odpowiedni wybór takich paneli jest sprawą najważniejszą. Panele takie są oferowane w różnych zestawach (o mocy od 2,08 kWp do 5,2 kWp) dzięki czemu do każdego domu, mieszkania lub zakładu pracy znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Z małych instalacji mogą korzystać gospodarstwa domowe, z kolei z instalacji utworzonych przez większą ilość paneli fotowoltaicznych – większe obiekty, np. budynki szkolne. To uniwersalne rozwiązanie, dzięki czemu dostęp do taniej i ekologicznej energii staje się łatwiejszy. To, czy z tego rozwiązania skorzystamy, zależeć będzie już tylko od nas.