To warto wiedzieć na temat fotowoltaiki w Warszawie

Jeszcze do niedawna fotowoltaika była dosyć nowym tematem i nie cieszyła się tak dużą popularnością jak obecnie. Do tego czasu powstało wiele sprzecznych informacji, przez które nie brakuje osób sceptycznie nastawionych do odnawialnych źródeł energii. Osoby planujące zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej powinny posiąść najpierw kompleksową wiedzę na ich temat. Łatwiej będzie wówczas podjąć decyzję i uniknąć wielu rozczarowań w przyszłości.

Fotowoltaika w Warszawie – garść informacji o panelach słonecznych

W Polsce liczba słonecznych dni jest ograniczona, co budzi pewne wątpliwości co do wydajności urządzeń opartych na technologii solarnej. Mitem jest to, że nie działają one w chłodne, pochmurne i mgliste dni. Nowoczesne panele fotowoltaiczne są w stanie wychwycić nawet rozproszone promienie słoneczne i przetworzyć je na energię elektryczną. Instalacja PV działa przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Co więcej, ich sprawność jest wyższa w niższych temperaturach niż podczas upalnych dni. Kolejnym problemem potencjalnych inwestorów jest to, że inwestycja w solary nigdy się nie zwróci. Prawda jest taka, że ich ceny są coraz przystępniejsze i można liczyć na dofinansowanie z różnych programów rządowych, terytorialnych czy unijnych. Posiadanie minielektrowni fotowoltaicznej w Warszawie jest sposobem na obniżenie rachunków za prąd do nawet 90%, co przekłada się na bardzo duże oszczędności i przyspiesza zwrot z inwestycji. Okazuje się, że panele fotowoltaiczne zwracają się parokrotnie, a całkowity zwrot ma miejsce w przeciągu 5-6 lat.

Nieoczywiste informacje na temat paneli fotowoltaicznych

Mówi się o tym, że instalacja fotowoltaiczna jest niezawodna, bezawaryjna i bezobsługowa. Pojawia się jednak pytanie, czy konieczna jest konserwacja paneli. Jako że nie zawierają one elementów ruchomych, nie generują żadnych zapachów ani zanieczyszczeń, ich konserwacja może ograniczyć się do jednorazowego umycia powierzchni paneli w ciągu roku. Nie jest to jednak niezbędne, gdyż opłukiwane są przez opady atmosferyczne, a ewentualne zarudzenia mają bardzo niewielki wpływ na straty w wydajności całej instalacji PV. Niektóre osoby kojarzą montaż instalacji fotowoltaicznej z czymś czasochłonnym i skomplikowanym, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Zaletą paneli jest to, że są łatwe i szybkie w montażu. Przyłączenie instalacji OZE do sieci jest darmowe, a zakład energetyczny zobowiązany jest do zainstalowania inteligentnego licznika na własny koszt. Wystarczy poszukać tak naprawdę certyfikowanego instalatora, który zajmie się montażem mikroinstalacji PV.