Punkty ładowania samochodów elektrycznych – gdzie ich szukać?

Na polskich drogach nadal nie spotyka się zbyt często samochodów zasilanych energią elektryczną, a właściciele takich pojazdów muszą borykać się z wieloma ograniczeniami. Jednym z nich jest to, że punkty ładowania dostępne są w stosunkowo niedużej ilości. Cały czas trwają prace nad zwiększeniem mobilności elektrycznej, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie kierowcom. Wkrótce powszechne będzie to, aby możliwe było szybkie naładowanie swojego pojazdu w nocy, w pracy, będąc na zakupach. Co więcej, źródłem zasilania będzie prąd pozyskany w sposób ekologiczny, czyli z energii słonecznej. 

Ładowanie samochodów elektrycznych w domu

Stacje ładowania samochodów elektrycznych są coraz bardziej dostępne także w Polsce. Nadal ich liczba nie jest wystarczająca do tego, aby każdy kierowca mógł naładować baterię swojego pojazdu w dowolnym miejscu, ale na przestrzeni najbliższych lat sytuacja ma ulec wyraźnej poprawie. W wyposażeniu dodatkowym samochodów elektrycznych znajduje się specjalny przewód, który umożliwia ładowanie pojazdu z każdego gniazda domowej instalacji elektrycznej. Pierwszym sposobem jest ładowanie z gniazdka, co jest bardzo proste – wystarczy z jednej strony podłączyć przewód do gniazda a z drugiej do auta. Po zamknięciu kluczykiem samochodu, automatycznie rozpoczyna się ładowanie jego baterii. Drugim rozwiązaniem jest ładowanie z systemem Wallbox, co jest równie łatwe, do tego szybsze i wygodniejsze niż ładowanie z gniazdka. Pierwszym krokiem jest wyjęcie wtyku, potem połączenie z autem i zamknięcie go, po czym następuje pobór energii z domowej instalacji elektrycznej. 

Gdzie jeszcze można naładować pojazd zasilany prądem? 

Coraz więcej firm umożliwia pracownikom ładowanie pojazdów elektrycznych w czasie godzin pracy. Jest to możliwe, jeśli przedsiębiorca zainstaluje infrastrukturę do ładowania. Możliwe staje się wówczas naładowanie baterii pojazdu na firmowym parkingu. Kolejną możliwością jest ładowanie samochodu elektrycznego podczas robienia zakupów, często nawet za darmo. Na inwestycję w rozbudowę infrastruktury do ładowania decyduje się coraz więcej supermarketów, galerii handlowych i innych wielkopowierzchniowych obiektów. Punkty ładowania samochodów elektrycznych dostępne są także w coraz większej ilości przy autostradach.