Elektromobilność – czyli co?

Coraz większe zmiany klimatyczne, a także rosnąca eksploatacja Ziemi sprawiają, że przedsiębiorstwa szukają innych źródeł energii. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ropa jest wyczerpywalna, a jej pokłady są już niewielkie. Jednak drugą – znacznie istotniejszą – przyczyną takiego stanu rzeczy jest po prostu chęć ocalenia planety. Czym jest elektromobilność i co daje?

Samochody zasilane na prąd

Dawniej, w bajkach można było zobaczyć cudowne pojazdy, które nie są wcale zasilane benzyną czy ropą. Choć kiedyś wydawało się to czystą mrzonką, dziś można stwierdzić, że te dziecięce wizje stają się rzeczywistością.

Stale rośnie liczba firm, które do swej oferty dokładają pojazdy elektryczne. Co więcej – są to nie tylko samochody, ale również rowery, hulajnogi czy nawet… ciężarówki. Dzięki pojazdom zasilanym energią elektryczną, do atmosfery przedostaje się znacznie mniej oparów, szkodliwych dla środowiska.

Czy samochody elektryczne są drogie?

Utarło się, że tak nowoczesna technologia, jaką są pojazdy elektryczne, musi być bardzo droga. Nie do końca tak jest: w wielu przypadkach bowiem okazuje się, że jeśli porównać cenę samochodu elektrycznego do innych, nowych aut zbliżonej klasy – ceny nie będą znacząco od siebie odbiegać.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że elektromobilność jest wciąż nowym tematem – warto wziąć pod uwagę, że pojazdy te mogą wydawać się drogie. Dzieje się tak głównie dlatego, że samochody elektryczne mają nie więcej niż kilka lat – i tym samym są kosztowniejsze od modeli kilkunastoletnich.

Możliwość ładowania samochodu w różnego rodzaju miejscach publicznych (jak, na przykład, centra handlowe) również znacząco obniża koszty jego eksploatacji. Wiele osób podnosi, że tego rodzaju punktów jest niewiele, jednak ich liczba stale rośnie na przestrzeni lat. Zwiększająca się ilość nowych samochodów elektrycznych z pewnością doprowadzi również do wzrostu popularności stacji ładowania pojazdów elektrycznych w takich miejscach jak centra handlowe czy miejsca postojowe na autostradach.