Energia wiatrowa w Polsce – czy to się opłaca?

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne zarówno na świecie jak i w Polsce. Okazuje się, że generowanie energii przy pomocy wiatru w naszym kraju jest bardzo opłacalne. Zalety takiego rozwiązania są dostrzegalne dla dużych farm wiatrowych, ale też dla niewielkich, przydomowych elektrowni wiatrowych.

Zalety wytwarzania prądu z energii wiatru

Chociaż obecnie korzysta się z różnych rodzajów pozyskiwania energii z odnawialnych źrodeł, to właśnie energia wiatrowa w Polsce wiąże się z najdłuższą listą korzyści. Polska posiada dogodne warunki wiatrowe, dzięki czemu można budować farmy wiatrowe o dużej powierzchni i prowadzić prężny rozwój gospodarki energetycznej opartej na ekologicznych rozwiązaniach. Co przemawia za wykorzystaniem wiatru do celów energetycznych?

  • wiatr to niewyczerpane źródło energii
  • redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery
  • możliwość zyskania niezaleźności energetycznej przez inwestorów decydujących się na takie rozwiązanie dla swojej firmy

Jak działa elektrownia wiatrowa?

Siła wiatru może zostać zamieniona na energię elektryczną przy pomocy specjalnych turbin wiatrowych. Zasada działania turbiny wiatrowej nie jest szczególnie skoplikowany. Wiatr wprawia w ruch łopaty wirnika, a energia kinetyczna jest przekształcana w energię mechaniczną, która dzięki generatorowi może zostać zamieniona na energię elektryczną. 

W energetyce wiatrowej wykorzystuje się dwa rodzaje turbin: poziomą i pionową. Najczęściej spotyka się wersje poziome, które składają się z wysokiego masztu i wirniku ze śmigłami. Natomiast turbina wiatrowa pionowa najlepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie warunki meteorologiczne są ekstremalne, np. w górach lub nad morzem. W związku z tym idealnie sprawdzi się do zasilania pensjonatów w górach, nadmorskich domków letniskowych, albo pól namiotowych. Stanowią też dobre rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych, pragnących uzyskać niezależność energetyczną.

Energia wiatrowa w Polsce, dzięki korzyściom produkcji energii na dużą skalę jak i zalet produkcji energii przez turbiny wiatrowe pionowe dla pojedynczych gospodarstw domowych, okazuje się najbardziej uniwersalnym źródłem pozyskiwania energii i metodą, w którą zdecydowanie warto inwestować.