Czy fotowoltaika się opłaca?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele mówi się o odnawialnych źródłach energii i o tym, aby chronić naszą ziemię od zagłady i zniszczenia. Oczywiście, są też oponenci tego rozwiązania, którzy nie wierzą w globalne ocieplenie. Nie chcemy rozstrzygać tego na łamach naszego tekstu, bo nie to jest istotne. Na pewno trzeba jednak zauważyć, że przez ostatnie lata znacząco rozwinął się rynek fotowoltaiczny. Nie dość, że wiele się o tym mówi, to również można otrzymać na takie rozwiązanie dofinansowanie. Postanowiliśmy więc dokładnie sprawdzić czy w związku z zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu naszego domu, możemy liczyć na opłacalność.

Wytwarzanie własnego prądu

Jeżeli chodzi o opłacalność fotowoltaiki, to należy wspomnieć o tym, że prąd drożeje coraz bardziej i każdy Polak ma tego świadomość. Podwyżki prądu w roku 2020 były wręcz rekordowe, a nawet najwyższe w całej Unii Europejskiej, więc nie ma co się dziwić, że Polacy chcą przerzucać się na „zieloną energię” i stać się wręcz producentem własnego prądu. Być może w tym szaleństwie jest metoda, ponieważ teraz staramy się częściej wyłączać prąd w gniazdkach, by po prostu nie marnować energii, a w konsekwencji i również naszych pieniędzy. Fotowoltaika pozwala na generowanie prądu w prosty sposób, a konkretnie z energii słonecznej.

 fotowoltaika koszt
https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji

Jednorazowy koszt

Decydując się na montaż fotowoltaiki, musimy mieć świadomość tego, że nie jest to tanie rozwiązanie i nastawianie się na to, że zwróci nam się ono w przeciągu rok czy dwóch jest kompletną ułudą. Mówimy tutaj raczej o działaniu na przynajmniej kilka, a może i nawet kilkanaście lat, ale trzeba powiedzieć, że słońce będzie świeciło zawsze, więc można powiedzieć, że otrzymujemy darmowy prąd. Ciekawostką jest to, że nadwyżki prądu można przekazywać do sieci energetycznej. Koszt fotowoltaiki jest znacząco różny, ponieważ nie można jednoznacznie powiedzieć ile zapłaci się za ich montaż, bo należy pamiętać, że firmy oferują nie tylko ich sprzedaż, ale też transport połączony z montażem, więc klient nie jest tutaj obarczony żadnym ryzykiem, że zostanie z całą aparaturą sam.